BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Tesla Powerwall - batéria budúcnosti

Tesla Powerwall - záložný zdroj vďaka ktorému ušetríte

Rok 2015 bol z hľadiska využiteľnosti alternatívnych zdrojov energie naozaj významný. Prispela k tomu aj Tesla Energy, nová divízia spoločnosti Tesla Motors, ktorá v máji predstavila revolučný záložný zdroj energie, dobíjacie lítiovo-iónové batérie Tesla Powerwall a Powerpack. Ich distribúciou do celého sveta chce Tesla podľa slov jej zakladateľa prispieť k zmene systému, akým svet využíva energiu. Výsledkom tejto energetickej revolúcie by mala byť nová energetická infraštruktúra s nulovým znečistením.
 
 

Výhody Powerwall prevyšujú jej cenu

Ide o dizajnovo zaujímavú batériu vhodnú pre bežné domácnosti, ale i menšie firmy. Jej výhod nájdeme hneď niekoľko. Snáď najväčšou výhodou je univerzálnosť a nesmierna variabilita. Tesla Powerwall možno využiť na ukladanie energie, ktorú vyprodukujú solárne panely v čase obeda, kedy Slnko vyžaruje najintenzívnejšie lúče. V tomto čase má však domácnosť spravidla minimálny odber energie. Uskladnenú prebytočnú energiu domácnosť môže využiť na fungovanie v čase, kedy je produkcia solárnych panelov minimálna alebo žiadna. Zároveň však ide o periódu, počas ktorej je každý člen domácnosti doma a nároky na odber energie sa rapídne zvyšujú.

Zároveň ide o vynikajúci záložný zdroj, vhodný pre prípady výpadku elektriny. V takomto momente začnú spotrebiče či osvetlenie fungovať zo zásob Powerwall a vy môžete pokračovať vo svojej činnosti bez obmedzenia či straty dôležitých dát. Energeticky náročné domácnosti môžu využiť možnosť prepojenia až 9 ks solárnych batérií Tesla Powerwall a získať tak sústavu s kapacitou skvelých 90 kWh. Vďaka takémuto riešeniu je možné domácnosť odpojiť z rozvodnej siete elektrickej energie a fungovať absolútne sebestačne.

Powerwall však nie sú určené výhradne domácnostiam, ktoré pre svoje fungovanie využívajú obnoviteľné zdroje energie (slnečnú, veternú či vodnú energiu). Sú dostupné aj pre rodinné domy a byty, pripojené do klasickej rozvodnej siete. Princíp jej fungovania je v takomto prípade jednoduchý - batéria je schopná nabiť sa pri cenovo najvýhodnejších tarifách a domácnosti poskytovať energiu v čase, kedy sa za jej odber platí najvyššia cena. Takýmto spôsobom možno ušeriť výraznú časť finančných prostriedkov, ktoré bežne platíme za odber energie.

 

Technické parametre Powerwall  

Rozmery batérie s celkovou hmotnosťou 100 kg sú 130 × 86 × 18 cm. Vďaka tomu, že bezchybne funguje v teplotnom rozmedzí od -20°C do 43°C, ju možno nainštalovať na stenu v interiéri, ale aj exteriéri. Tesla uvádza, že celková účinnosť batérie je až 92%. Batérie sú kompatibilné s jednofázovým aj trojfázovým zapojením a ponúkajú kontinuálny 2 kW výkon (v špičke až 3 kW). Záruka na batérie Tesla Powerwall je 10 rokov.
 
Na trhu sú dostupné 2 základné druhy s rozdielnou kapacitou a cenou. Lacnejšiu 7 kWh verziu kúpite za 3000 dolárov a výkonnejší model Powerwall s kapacitou 10 kWh za 3500 dolárov. V porovnaní s ostatnými batériami podobnej kapacity ide stále o cenovo najvýhodnejšie riešenie. Akumulátor sa vyrába v rôznych farebných prevedeniach, preto splní nároky aj tých klientov, ktorí si potrpia na zladení farieb v interiéri.
 
Napriek tomu, že vstupné náklady na inštaláciu solárnej batérie sú pomerne vysoké, 7 kWh akumulátor postačí domácnosti na bežné fungovanie a zabezpečí chod všetkých potrebných spotrebičov. Spoločnosť Tesla uvádza na svojej stránke prehľad spotreby energie jednotlivých spotrebičov. Prestavte si, že 1kWh uskladnenej či dobitej energie Vám vystačí až na 20 hodín práce na notebooku, 10 hodinové svietenie v celej miestnosti či zabezpečí chod chladničky na viac než polovicu dňa. 10 kWh Powerwall je skvelou voľbou na uskladňovanie (záložný zdroj energie), ktoré oceníte napríklad pri dlhodobejšom výpadku elektriny.

 

Obnoviteľné zdroje energie majú zelenú

Z celosvetového hľadiska nájde Powerwall svoje uplatnenie nielen v oblastiach s dostatkom solárnej energie ale i tam, kde je obtiažne alebo dokonca nemožné napojiť sa na rozvodnú sieť. Ide teda o ďalší významný krok k postupnému znižovaniu využívania fosílnych palív.

Distribúciou týchto akumulátorov spravila divízia Tesla Energy významný krok k revolúcií, ktorá môže i z Vašej domácnosti vytvoriť zelený článok, nezávislý na komerčnej dodávke elektrickej energie. Či už sa ju rozhodnete v kombinácií so solárnymi panelmi využívať na uskladňovanie prebytočnej energie alebo ju používať na dobíjanie lacnej energie počas tzv. nočného prúdu.

Ak vás zaujíma ako batéria Powerwall vlastne funguje, prezrite si web spoločnosti Tesla Motors, na ktorom nájdete podrobný popis aj so schémou zapojenia.

Chcete vedieť viac?

Napíšte na yliosgb@yliosgb.sk prípadne volajte +421/ 944 684 494


Share