BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Slnečné kolektory a ich využitie v domácnosti

Slnečné kolektory

Energia Slnka sa dá však veľmi dobre využiť aj vďaka solárnym kolektorom. Ide o ďalšie zariadenie, vyrobené za účelom využívania obnoviteľných zdrojov energie. Ich funkciou nie je výroba elektrickej energie (na to sa využívajú fotovoltaické panely), ale premieňanie slnečnej energie na energiu tepelnú. Ich využitie je teda naozaj široké. Pozitívom solárnych systémov je aj dlhá životnosť zariadenia (cca 25 až 30 rokov) a fakt, že ich údržba je minimálna.

Povrch slnečného kolektora je najčastejšie čierny, vďaka čomu dokáže pohlcovať maximálne množstvo slnečného žiarenia. Energiu Slnka má za úlohu zachytávať tzv. absorbér. Tá sa potom vo vnútri kolektora mení na teplo, schopné postupne zohrievať transportné médium – najčastejšie ide o nemrznúcu kvapalinu. Vďaka cirkulačnému čerpadlu potom dochádza v systéme rúrok k prenosu zohriatej kvapaliny do tzv. výmenníka tepla. Vo výmenníku tepla prebieha medzi nemrznúcou kvapalinou a studenou vodou prenos tepla. Ochladená kvapalina následne odteká späť do kolektora, aby tu mohla zabezpečiť ďalší transport vyrobeného tepla.

Poznáme dva základné typy slnečných kolektorov – trubicovéploché. Trubicové solárne kolektory sa vyznačujú lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami a sú odolnejšie voči prehrievaniu. Ich účinnosť je oproti plochým kolektorom rovnomernejšia, najlepší výkon podávajú v jesennom a zimnom období. Nevýhodou je však fakt, že počas zimných mesiacov často dochádza k zamŕzaniu vody medzi trubicami, čo v praxi znamená možnosť zníženia účinnosti, v extrémnych prípadoch aj poškodenie solárnej zostavy.

Ploché kolektory sú však počas najteplejších letných období schopné dosahovať oveľa lepší výkon než trubicové. Preto sú na ohrev teplej vody v bežných domácnostiach využívané častejšie. Ďalším plusom je ich dlhšia životnosť.

 

Využitie slnečných kolektorov

Kolektory sa najčastejšie využívajú na solárny ohrev vody. Pri dimenzovaní zariadenie pre Vašu domácnosť je dôležité poznať aspoň približnú dennú spotrebu teplej vody. Pre priemernú 4 člennú rodinu odporúčame inštalovať kolektor o veľkosti 5 až 6m2 s aspoň 300 - 350l zásobníkom teplej vody. Tento typ fotovoltaiky je vhodný aj na chatu.

Fotovoltaický ohrev vody sa ďalej často využíva na ohrev bazéna. Materiál, z ktorého sa kolektory vyrábajú, je odolný nielen voči slnečnému žiareniu a mrazu, ale aj voči bazénovej chémií.

Slnečné kolektory sa však rovnako dobre osvedčili aj pri vykurovaní domov, bytov a ostatných budov. Treba si však uvedomiť, že ide o doplnkový zdroj vykurovania, ktorým nebudete schopný pokryť úplnú potrebu domácnosti na vykurovanie. Solar kúrenie sa dimenzuje individuálne. Do úvahy pritom treba brať nielen celkovú obytnú plochu domácnosti, ale i tepelné straty budovy. Celková plocha solárnych kolektorov je prípade využitia slnečnej energie na vykurovanie samozrejme niekoľkokrát vyššia.

Cena slnečných kolektorov sa odvíja od konkrétnych požiadaviek zákazníka. Spoločnosť YliosGB Vám v prípade záujmu vypracuje individuálnu cenovú ponuku. Neváhajte nás preto kontaktovať a my Vám so všetkým poradíme.

     Ak sa zaujímate o možnosť ekologickej výroby elektrickej energie v domácich podmienkach, prečítajte si náš článok o fotovoltaických paneloch.

Chcete vedieť viac?

Napíšte na yliosgb@yliosgb.sk prípadne volajte +421/ 944 684 494


Share